BACHATA

Dominik Cumhuriyeti’nde fakir ve dışlanmış insanların yapmasıyla ortaya çıkmış tam bir aşk dansıdır. Müziklerinde ne kadar baskın vuruşlar olsa da zaman zaman hüzün kendisini hissettirir.

Son yıllarda popülaritesi artan bachata ağırlıklı kalça hareketlerinden oluşur. Bolero ve merengue adımların karışımından oluşmuştur.

Bachata (ya da okunuşuyla baçata) Dominik Cumhuriyeti’nin 4/4 ritimli, romantik bir müzik ve dans türüdür. Daha çok gitarın ön planda olduğu baçhata müzikleri vurmalı çalgılar (bongo, maracas, guiro) ve bas gitar eşliğinde üç veya dört gitarla çalınır.

İlk kaydedilmiş baçhata parçaları 1961 yılına dayanır. ( José Manuel Calderón : "Borracho de amor" ve "Que será de mi (Condena)", Leonardo Paniagua : Canción de guardia cobrao)

Baçhata müziğinin uluslararası başarısı 1991’de Juan Luis Guerra’nın "Burbujas De Amor" adlı parçasının "Euro Hot 30" adıyla belirtilen Avrupa’da en tutulmuş 30 parçalık listenin başına yerleşmesiyle gerçekleşmiştir.

Daha sonra 1999’da Frank Reyes’in başarılı parçası "Ajena"yla ve Luis Miguel del Amargue’nin "Te echo de menos" adlı parçasıyla birlikte baçhata müziğiyle yapılan danslar yaygınlaşmış ve dans pistlerinde salsa ve merengue danslarının yanısıra baçhata dansı da yapılmaya başlanmıştır..

Kaynak : http://tr.wikipedia.org

Taylan Peker